Sosyal Sorumluluk Projeleri

LÖSEV


Darüşafaka
Sosyal Sorumluluk - Kurumsal - Turcom

LÖSEV, Türk Halkının Katkı ve Destekleriyle İlerliyor

TURCommunique'in yeni sayısında ülkemizin sivil toplum kuruluşları arasında yer alan LÖSEV'i size daha yakından tanıtmak istedik.

1. LÖSEV 12 yaşında bir sivil toplum kuruluşu. 12 yıllık hikâyenizi özetle bizimle paylaşır mısınız?

Lösemili çocukların tedavi amacıyla SSK Ankara Çocuk Hastanesi'ne yattığı ilk günlerdi... Hastane yönetiminden çocukların odaları için küçük bir televizyon talebine alınan olumsuz yanıt sonrasında o hastanede çalışan doktorlar, hemşireler ve personel para toplayarak küçük bir televizyon alınır. İlk zamanlarda bir çocuğumuzun yol parasını ya da okul ihtiyacını karşılamak bizler için büyük sorunken günler geçtikçe büyüdük, güçlendik; projeler geliştirdik ve hedeflerimizi büyüttük. En son yapabileceğimiz en zor işi ilk sırada başardık. Henüz 1 yıllık vakıf iken ve kira paramız yokken ülkemizin ilk ve tek Lösemili Çocuklar Hastanesini açtık. Tam 10 yıldır ilacından yoğun bakımına trombositinden pijamasına kadar her şeyin bedava olduğu bir yataklı hastane hizmeti veriyoruz.

Çocuklarımızın her türlü ihtiyacını karşılamak için dürüstçe ve tüm enerjimizle çalıştık. Bugün onlarca çalışanı, 8500'den fazla lösemili çocuk ve aileleri, binlerce gönüllü üyesi, binlerce destekçi kurum- kuruluşuyla kocaman bir aileyiz… Kurulduğumuz günden bu güne dek lösemi ve kanser hastası çocuklarımıza ücretsiz tedavi - eğitim hizmetlerinin yanı sıra ailelerine maddi manevi destekleri aralıksız sürdürmekteyiz. Türkiye'de ilk defa kurulmuş olan hasta konuk evimiz (Lösemili Çocuklar Konağı), çocuklarımız için açılmış Lösemili Çocuklar İlköğretim Okulu ve Lösemili Çocuklar Köyümüz ile hizmetlerimizi dur durak bilmeden sürdürmekteyiz

2. LÖSEV'e gönüllü üye olmak için ne yapılmalı ve gönüllü iletişimleri nasıl kuruluyor?

LÖSEV'e gönüllü üye olmak ya da bağış yapmak çok kolay. www.losev.org.tr internet sitemizden "Gönüllü Üye Olabilir miyim?" linkine tıklayıp karşınıza gelen gönüllü kayıt formunu doldurarak üye olabilir, ayda 2 kez yapılan gönüllü toplantılarına katılarak, birlikte neler yapılabileceğini öğrenebilirsiniz. Ayrıca Gönüllü Üyelik kaydını Ankara, İstanbul, İzmir Ofislerinden bizzat giderek yaptırabilirsiniz. Üyelik kaydının aktive olması ile birlikte düzenli olarak tüm bildirim ve etkinlikler gönüllülere iletilmekte, tüm çalışmalar gönüllülerimizin katılımı ile hayata geçirilmektedir. Tüm faaliyetler ve bilgilendirmelerle ilgili Gönüllülerimiz ile yılın 12. ayı boyunca iletişim halinde kalmaktayız.

3. Ülkemizde LÖSEV'e ilgi, vakıf çalışmalarına katılım ve destekler nasıl?

Türk Halkı duyarlı bir halktır ve çalışmalarımıza destek olabilmek için kurumlarımız ve halkımız elinden gelen çabayı Vakfımıza karşı daima göstermişlerdir. LÖSEV bu güne Türk Halkının katkı ve destekleri ile gelmiş % 100 Türk eseri bir sivil toplum kuruluşudur. Yediden yetmişe tüm halkımız gücü ve imkânı oranında vakıf çalışmalarımıza destek olmakta ve büyük LÖSEV Ailesine katılmaktadır.
Ancak artan kanser oranlarını göz önünde tuttuğumuzda hasta kayıt sayımız da günden güne artmaktadır. Sadece lösemi hastası çocuklar değil diğer kanser tanılı çocuklarımıza da destekler götürmeye başladık. Bu sene itibarıyla yetişkin kanser hastalarımıza destekler götürmeye başladık. Bu sebeple yediden yetmişe herkesimden desteğe ihtiyaç duymaktayız. Dileğimiz bu desteklerin artarak devam etmesidir.

4. Şu anda yürütülen bir projeler hakkında kısaca bilgi verebilir misiniz? Bu projelere destekler alabiliyor musunuz?

Öncelikli projemiz "Lösemili Çocuklar Kenti" başta olmak üzere, şu anda yürüttüğümüz; "1 Milyon Gönüllü", "2011 Kanserle Savaş Yılı", gibi önemli projeler yanı sıra önümüzde ki 5-10 yıllık süreçlere yayılacak şekilde ulusal ve uluslararası çalışmalar başlatılmıştır.

Bu projelerle ülkemizde kanser ile mücadelede kanseri önleme, tedavisinde ki başarı oranlarını %100'lere çıkarma, toplumsal bilinçlendirme çalışmalarının yanı sıra uluslararası platformda da aktif rol oynayarak dünyada ki gelişmelere entegre biçimde başarılı çalışmalara imza atabilmek amaçlanmaktadır. LÖSEV gerçek anlamda bir sivil toplum kuruluşudur ve % 100 Türk Halkının eseridir. Yakın zamanda yapılan anketlerde "En Çok Tanınan Ve En Çok Güvenilen" kuruluşlar arasında yer almıştır. LÖSEV bugün ilkokuldaki öğrencilerden çok büyük uluslararası şirketlere kadar her kesimden irili ufaklı destekler almaktadır. Kumbaralarımıza atılan 100 kuruş, projelerimize sağlanan destekler veya lösemili çocuklarımıza uzatılan eller bizi ayakta tutmakta ve güç vermektedir. Sosyal sorumluluk çerçevesinde oluşturduğumuz yüzlerce projemize destekler arıyoruz. Projelerin çok şeffaf bir şekilde yürütülmesine, kamuoyu ile paylaşılmasına ve sürdürülebilir olmasına önem veriyoruz. Biz de özel kurumların müşterileri aracılığı ile sağladıkları katkı oranında kendilerinin de sorumluluklarını yerine getirmelerini arzu ediyoruz. Destek arayışında olduğumuz çeşitli bütçelerde yüzlerce projemiz var. Bunlarında ayrıntılarını isteyen duyarlı kişi ve şirketlerle paylaşabiliriz

5. Uluslar arası düzeyde faaliyetleriniz neler?

Uluslararası İlişkiler Bölümümüz tarafından dünya üzerinde faaliyet gösteren tüm kanser kuruluşları ile organik bağlantılarımız devam etmektedir. Yurt dışından gelen konukların yanı sıra lösemili çocuklar ve anneleri davet edilmekte, ülkemizden kayıtlı çocuklarımız da yurt dışında gezi, kamp ve etkinliklere gönderilmektedir.
LÖSEV'in Önderliğinde Dünyada Kutlanan İlk Ve Tek Hafta Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası; 2011'de 10. su düzenlenecek olan ve her yıl mayıs ayının son haftasında ülkemiz ile dünyada ICCCPO'ya üye 81 ülke -138 kuruluş tarafından eşzamanlı kutlanan, Vakfımız tarafından dünyaya armağan edilen çok önemli bir organizasyondur. Birçok ülkede hayata geçirilen hafta için Vakfımızdan çocuklarımızla birlikte 2008 yılında Macaristan - Budapeşte'ye, 2010 yılında İspanya, Valencia'ya ziyaretlerde bulunulmuştur.

ICCCPO (Uluslararası Çocukluk Çağı Kanserleri Ebeveynleri Örgütü Konfederasyonu) Ve SIOP (Uluslararası Pediatrik Onkoloji Derneği) Toplantılarına Katılım: Kanser konusunda uluslararası bilimsel ve sosyal çalışmalar yürüten her iki kuruluşun yıllık toplantılarına LÖSEV Vakfı ve LÖSANTE Lösemili Çocuklar Hastanemizden 2008 de katılım sağlanmıştır. Yine İki yılda bir Polonya'da Fundacja Spelnionych Marzen isimli kuruluş tarafından organize edilen Onco Olympic Games - Onkoloji Olimpiyatlarına iki kez katılan LÖSEV'li gençlerimiz 2008 ve 2010'da yüzme, futbol ve masa tenisi alanlarında madalyalarla ülkemize döndüler. LÖSEV 2004'ten bu yana ICCCPO (Kanserli Çocuklar Ebeveyn Örgütü Konfederasyonu) üyesidir. Bu Konfederasyon şu anda dünyanın 81 ülkesinde 138 kuruluş ile birlikte kanser konusunda çalışmalar yürütmektedir. Yaptığı islerle kısa zamanda duyarlı kişi ve firmaların güvenini kazanmayı başarmış olan Vakfımızın lösemi alanındaki çalışmaları ve uluslararası başarıları ülkemiz sınırlarını asmaya başlamış, 2007 yılında Birleşmiş Milletler Ekonomik ve Sosyal Konseyi Özel Danışmanlık Statüsüne Sahip Sivil Toplum Kurulusu olmuştur.

6. Bağış kaynaklarınız nelerdir?

LÖSEV de tüm hizmetler, çocuk ve aileler için yürütülen tüm etkinlik ve çalışmalar Türk Halkının bağışları, kurum ve kuruluşların destekleri ile yürütülmektedir. Tüm kaynaklar bağışlar ve desteklerden sağlanmakta, çalışmalar bu desteklerle hayata geçirilmektedir.
Bağış yapmak isteyen vatandaşlarımız internet sitemizden "Nasıl Bağış Yapabilirim'ı" tıklayarak; Türkiye'deki tüm bankalardan havale ücreti ödemeksizin 0660 hesap numarasını kullanarak ya da Turkcell, Avea ve Vodafone faturalı hatlardan 3406'ya boş sms göndererek yapabilirler. Ayrıca tüm seçkin zincir mağazalarında yer alan LÖSEV Kumbaraları kanalıyla da bağışlar yapılabilir.

7. LÖSEV teknolojiyi takip edip, ondan yararlanabiliyor mu?

Çalışmalarımızın hız ve kalitesini artırabilmek, daha çok hasta çocuğumuza ulaşabilmek demek, daha çok hayat kurtarabilmek demek bizler için. Bu sebeple tüm teknolojik gelişmeleri yakından takip etmeye çalışıyoruz. Ancak daha öncede belirttiğimiz gibi her türlü ihtiyacımızı kurumlarımızın desteklerini alarak karşılayan bir vakıf olarak bazen teknolojiye ulaşmak zor olabiliyor ve zaman alabiliyor. Bu sebeple teknoloji hizmetleri veren firmalarımızın desteklerine daima çok daha fazla ihtiyaç duymaktayız.
Biz inanıyoruz ki çalışmalarımızın ulaştığı her kişi ve kurum çalışmalarımızı sonuna kadar destekleyeceklerdir. Bu sebeple sizlerle TURCommunique'de buluşmuş olmaktan çok mutluyuz.

8. Okuyucularımıza mesajınız nedir?

Kanser artık her yaş ve cinsiyet grubu için büyük tehdit oluşturuyor. Etrafımıza baktığımızda her beş kişiden birinin kanser hastası olduğunu görüyor duyuyoruz. Bu oran çok yakın zaman sonra daha da artacak.
LÖSEV olarak kanserin önlenebilir ve tedavi edilebilir olduğunu halkımıza anlatabilmek için sunumlar, seminerler, konferanslarla sürekli bilgi akışı sağlıyor, medyaya ilgili yayınlarımızı sürekli servis ediyor ve yayınlanmasını sağlıyoruz. Okullarda, kurumlarda, üniversitelerde yıl boyunca süren bilgilendirme toplantılarının yanı sıra tüm departmanlar tarafından yapılan yüz yüze görüşmeler yoluyla özelikle sağlıklı beslenmenin önemi halkımıza anlatılmaktadır.
TURCommunique olarak Vakfımıza göstermiş olduğunuz hassasiyetten ötürü sizlere binlerce çocuğumuz adına en içten sevgi ve selamlarımızı sunuyoruz.
LÖSEV BASIN HALKLA İLİŞKİLER
www.losev.org.tr